Discussie over de Nieuwe Vakbeweging - mei 2012
Notitie en beslispunten van het Bondsbestuur Abvakabo FNV voor het Klein Congres op 30 mei 2012 over de Nieuwe (Nederlandse) Vakbeweging
Inleiding
Op 1 mei 2012 verscheen het rapport van de kwartiermakers. De vraag die zij aan alle FNV-bonden voorleggen is of de bonden op 23 juni 2012 medeoprichter zijn van de Nieuwe (Nederlandse) Vakbeweging. Abvakabo FNV zal op het (klein) congres van 30 mei 2012 haar standpunt bepalen. Het Bondsbestuur legt haar standpunt aan het congres voor. Ze heeft haar standpunt bepaald aan de hand van de criteria die Abvakabo FNV, FNV Bondgenoten en FNV Bouw in "Van Bond naar Beweging" hebben vastgesteld. De notitie van deze drie FNV-bonden is ook door de Bondsraad van Abvakabo FNV onderschreven. Daarnaast wordt de notitie van de kwartiermakers getoetst aan de brief van de bondssecretarissen van Abvakabo FNV en FNV Bondgenoten d.d. 24-04-2012. Voorts heeft de adviescommissie DNV het Bondsbestuur geadviseerd. In de bijlage treft u het advies, de notitie en de brief aan.
Dit stuk kent per onderwerp maximaal vijf onderdelen: wat staat er in het rapport van de kwartiermakers (RKM), wat staat er in ons stuk Van Bond naar Beweging (BNB), wat vinden de leden, wat is onze beoordeling en wat is het beslispunt. Over de 22 beslispunten gaan we discussiëren en stemmen tijdens het congres op 30 mei aanstaande.
U treft aan het einde van deze notitie geen slotbeoordeling van het Bondsbestuur aan. De kwartiermakers hebben namelijk toegezegd dat zij aan de hand van de reacties van de FNV-bonden tussen 1 en 11 juni 2012 tot aanpassingen van het rapport zullen komen. Wij vragen ons Klein Congres op 30 mei a.s. de voorwaarden voor de (mede) oprichting vast te stellen. De leden kunnen middels een extra Bondsraad op 19 juni a.s. bepalen of aan de voorwaarden is voldaan. De beslispunten verwoorden daarom voor een belangrijk deel op welke onderdelen het rapport zou moeten worden gewijzigd. Maar als we nu zouden moeten beslissen, dan is dit rapport wat het Bondsbestuur betreft volstrekt onvoldoende.
Essentiële aanpassingen zijn noodzakelijk om ja te kunnen zeggen tegen de vraag of wij medeoprichter zijn van De Nieuwe (Nederlandse) Vakbeweging.
Vernieuwing van de Vakbeweging is erg nodig. De aanleiding voor de crisis in de FNV lag in het pensioenakkoord, maar de crisis had over elk ander dossier kunnen ontstaan. Dit was ook de conclusie van de verkenners Wijffels en Noten. De afgelopen 15 à 20 jaar is de vakbeweging flink verzwakt: de organisatiegraad is nagenoeg gehalveerd en het aantal actieve leden is flink afgenomen.
Tegelijkertijd zijn, gecoördineerd door werkgevers en neoliberalen, groepen tegen elkaar uitgespeeld, en is de positie van (niet-)werkers verslechterd. De sociale zekerheid is afgebroken en de marktwerking heeft de publieke sector uitgehold en de absurde flexibilisering heeft toegeslagen. De Nieuwe Vakbeweging moet dat tij keren. Zij zal daarom (centraal) sterker en actiever moeten worden, dichterbij de (niet-)werkers moeten staan, en democratischer moeten zijn. De kern van De Nieuwe Vakbeweging moet sporen met de oorspronkelijke drijfveer, namelijk dat (niet-)werkers niet tegen elkaar mogen worden uitgespeeld. Wij streven naar een ongedeelde vakbeweging en niet naar een onderling verdeelde vakbeweging, waar de voorstellen van de kwartiermakers toe dreigen te leiden.
Namens het Bondsbestuur
Ruud Kuin
Bondssecretaris Abvakabo FNV
Lees de volledige Notitie en beslispunten voor het Klein Congres op 30 mei als pdf-bestand.
|